Jak powinniśmy ubezpieczyć samochód?

Każdego roku egzamin na prawo jazdy zdaje bardzo wielu młodych kierowców. Niedługo po otrzymaniu uprawnionego dokumentu przychodzi czas na zbieranie pierwszych środków, które pozwolą zakupić własne cztery kółka. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób należy ubezpieczyć swoje pierwsze auto, by nie narazić się na żadne problemy. Dowiemy się też jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie, co w przypadku młodego kierowcy ma znaczenie fundamentalne. Ceny OC dla młodych są bowiem bardzo wysokie.

Wykupujemy obowiązkowe OC

Po zakupie używanego samochodu możemy jeździć na polisie poprzedniego właściciela do momentu, aż minie jej termin. Jeżeli po drodze konieczne jest zapłacenie drugiej raty, również możemy to zrobić i polisę kontynuować. Jednak przychodzi dzień, kiedy umowa się kończy i wtedy jesteśmy zmuszeni wykupić OC na siebie. Często okazuje się, że kwota może nas zaskoczyć. Za pojazd wart kilka tysięcy złotych możemy musieć zapłacić nawet jego równowartość. Dlatego też powinniśmy sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać najlepszą. Możemy to zrobić wchodząc na ich strony internetowe i wyliczając składkę za pomocą znajdującego się tam kalkulatora. Taką możliwość daje na przykład towarzystwo Generali. Aby dowiedzieć się ile będzie nas kosztować OC, podajemy dane samochodu oraz swoje, po czym czekamy na ukazanie się kwoty za polisę. Jeżeli chcemy, możemy od razu dokonać jej zakupu, bezpośrednio przez stronę internetową. Jednak pamiętajmy, żeby nie rzucać się na pierwszą lepszą ofertę. Sprawdźmy przynajmniej 5-10 różnych firm, zanim zdecydujemy się na wybór OC dla naszego auta.

Co jeszcze warto mieć?

Młodzi kierowcy zazwyczaj kupują pierwsze auto za niewielkie pieniądze. Są to samochody używane, często eksploatowane bardzo mocno przed sprzedażą, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z możliwości powstania nagłej awarii. Posiadając takie auto zdecydowanie powinniśmy wykupić także polisę Assistance. Daje nam ona prawo do darmowego holowania, gdyby doszło do usterki uniemożliwiającej dalszą jazdę samochodem. Zazwyczaj nie musimy w tym celu podpisywać nowej umowy. Firmy takie jak Generali umożliwiają nam dobranie dodatkowych opcji do OC na etapie jego zakupu przez stronę internetową. Zaznaczamy więc opcję Assistance, a dodatkowe ubezpieczenie automatycznie znajdzie się w pakiecie. Jeżeli zamierzamy jeździć autem w trasy, warto posiadać ubezpieczenie szyb oraz opon. Nie trzeba bowiem wiele by elementy te uległy uszkodzeniu, natomiast ich naprawa bywa bardzo droga.